Strešné fólie

Strešné fólie

Strešná fólia ako poistná vrstva zabraňujúca preniknutiu vody do podkrovného priestoru cez strešnú krytinu a naopak, parozábrana ako ochrana pred vniknutím vlhkosti do strešného systému z interiéru, by už mala byť úplnou samozrejmosťou pri každom type strechy. Nielen s pohľadu dodržiavania technických noriem, ale hlavne z dôvodu zabezpečenia bezpečného podstrešia ktoré túto neželanú vlhkosť odvedie mimo jej konštrukciu, čím ju chráni a predlžuje jej životnosť. Náklady na strešné fólie v súčasnosti tvoria najčastejšie iba pár percent (priemerne 2%) z celého rozpočtu strechy a pritom chránia podstatne väčšiu investíciu a strechu nad Vašou hlavou.

Akú funkciu plní fólia?

Správne použité strešné fólie chránia tepelnú izoláciu a tiež samotný podkrovný priestor, pred vniknutím neželanej vlhkosti a tým riziku ich poškodenia. Poistná hydroizolácia, najčastejšie zhotovovaná z kontaktných difúznych fólii je vrstva umiestnená pod strešnou krytinou, poskytujúca hydroizolačné vlastnosti a zároveň umožňuje prepúšťať vodné pary smerom von z objektu. Parotesná zábrana, ako doplnková ochranná fólia zo spodnej strany izolácie zas bráni vniknutiu akejkoľvek vlhkosti vzniknutej v interiéri objektu a v prípade použitia hliníkovej parotesnej fólie vracia sálave teplo naspäť do interiéru, čím zároveň šetrí zdroje potrebné na vykurovanie.

Niektorý realizátori a investori v snahe ušetriť nepoužijú odkvapový plech, na ktorý sa má správne poistná hydroizolácia ukončiť nalepením. Bez neho je fólia voľne prevesená medzi krokvami, alebo len voľne prečnieva, čo kazí výsledný estetický dojem a zároveň spôsobuje rýchlejšie zničenie fólie.

Aké sú dôsledky nepoužitia strešnej fólie?

Kedže poistná difúzna fólia zabezpečuje paropriepustnosť a zároveň vodotesnosť, je preto ako súčasť strechy veľmi dôležitá. Chráni pred vniknutím vlhkosti do interiéru a naopak, umožnuje bezpečné odvedenie vlhkosti z interiéru do exteriéru. Dôsledkom jej nepoužitia býva najčastejšie vlhnutie strešnej konštrukcie ale tiež tepelnej izolácie, čím sa podstatne znižuje jej účinnosť, a ďalších častí, čo má za následok postupné zničenie celého strešného systému, vrátane poškodenia vonkajších podhľadov, omietok a vzniku plesní. Podobný efekt spôsobuje aj nepoužitie parozábrany ako ochrany pred vniknutím vzdušnej vlhkosti do tepelnej izolácie strechy, čím ju postupne znehodnocuje.

Akú fóliu potrebujem?

Absolutne nevhodná je mikroperforovaná fólia (polyetylénová), hlavne kvôli jej minimálnej hydroizolačnej schopnosti a slabými difúznymi vlastnosťami. K dôležitým kritériam pri výbere vhodnej strešnej fólie patrí najmä sklon strechy, kedže pri nízkych sklonoch hrozí väčšie riziko prieniku vody cez strešný plášť kvôli pomalšiemu odchodu vody zo strešnej krytiny a preto je v tomto prípade dôležité správne vyhotovenie tkz. vodotesného podstrešia. Základom vodotesného podstrešia, ktoré bude vytvárať dostatočnú poistnú vrstvu chrániacu pred zatečením, je plné debnenie a kvalitná kontaktná difúzna fólia zlepená na svojich koncoch tak, aby vzniklo úplne tesné podstrešie. Samozrejmosť je použitie tmelu na spodnú časť kontralaty, ktorý ochráni pred vniknutím vody v mieste pribitia kontralaty cez fóliu a debnenie. Pri sklonoch väčších ako 22° postačí kvalitná difúzna fólia bez použitia plného debnenia. V prípade zateplenia (napr. medzikrokvovou izoláciou) je nutné použiť na vnútornú stranu parozábranu (ideálne parotesnú hliníkovú fóliu), ktorú je potrebné kvalitne utesniť.

Je možné namontovať poistnú fóliu neskôr?

Samozrejme je to možné, ale kedže jej dodatočné namontovanie vyžaduje demontáž strešnej krytiny a tiež samotného latovania s následnou opätovnou montážou strešnej krytiny je jej prvotné nepoužitie v konečnom dôsledku veľmi nákladné. Preto stojí za úvahu jej namontovanie aj v prípade, že zatial neplánujete využitie podkrovného priestoru, v budúcnosti sa Vám to totiž môže oplatiť. Taktiež ochránite samotný krov pred kondenzátom, ktorý sa vytvára na spodnej strane plechovej krytiny.
Ďalšie informácie ktoré sa môžu hodiť...

Strešné doplnky

Ku bezpečnej a spoľahlivo funkčnej streche patria aj kvalitné strešné doplnky a ďalšie príslušenstvo. Ich správne použitie a montáž zabezpečí jej správnu funkciu a predĺži jej životnosť.

Rekonštrukcie striech

Každý typ strešnej krytiny má svoju obmedzenú životnosť, a preto je ideálne začať rekonštrukciu ešte predtým než sa jej dôsledky prejavia v plnej miere, čím sa zabráni ďalším škodám na objekte.

Slovník pojmov

Strácate sa v rôznych technických pojmoch a technických výrazoch? Prezrite si tie najčastejšie používané s ktorými sa môžete stretnúť počas výberu Vašej novej strechy alebo služieb.

Kde nás nájdete

Kancelária:
Zápotockého 1381
Liptovský Mikuláš
031 01

Prevádzková doba:
Pon - Pia: 08:00 - 16:00
Sobota: 8:00 - 11:00

Telefón:
0907 707 934
0903 158 109
Kancelária UniDACH

O nás

Značka UniDACH je zavedeným synonymom pre výborný pomer kvality a ceny strešných produktov a služieb. Veľký výber kvalitných strešných krytín a doplnkov spolu s možnosťou využitia komplexného balíka služieb, s nej robí ideálneho partnera pre stavbu Vašej novej strechy. Medzi najčastejšie realizované projekty patria rekonštrukcie starších striech rodinných domov, ale aj hospodárskych či administratívnych budov.

Naše služby môžete využiť najmä v mestách a okolitých obciach: Liptovský Mikuláš, Liptovský Hrádok, Ružomberok, Martin, Dolný Kubín, Námestovo, Trstená, Nižná, Tvrdošín a podľa dohody aj na celom území SR.
© 2013 - 2020 UniDACH - Všetky práva vyhradené. Akékoľvek kopírovanie a rozširovanie textov je zakázané.
Orgán dozoru alebo dohľadu: Slovenská obchodná inšpekcia so sídlom v Žiline pre Žilinský kraj, Predmestská 71, P.O. Box B-89; 011 79 Žilina 1