Údržba strechy

Údržba strechy

Každá strecha, vrátane novej, potrebuje pravidelnú údržbu, tak aby mohla slúžiť čo najdlhšie. Pravidelná preventívna kontrola a údržba zaberie v konečnom dôsledku menej času a finančných prostriedkov ako prípadne nepríjemnosti a rozsiahle opravy v budúcnosti a predĺži jej životnosť o veľa ďalších rokov.

Pravidelná kontrola

Pravidelná kontrola strechy, odkvapového systému či strešných okien by mala prebehnúť aspoň raz za jeden rok, ideálne v období pred zimnými mesiacmi a to vizuálnou kontrolou z vonkajšej strany strechy a tiež zo strany vnútornej. Je nutné skontrolovať najkritickejšie miesta, ako sú miesta spojov, lemovania komínov či krytinu okolo okien. Všetky menšie poškodenia (najmä škrabance) spočívajúce v poškodení povrchovej úpravy je nutné opraviť čo najskôr, a to špeciálnymi nátermi aby nedošlo k ďalšiemu zhoršeniu poškodenia. Väčšie a výraznejšie poškodenia je už potrebné konzultovať s odborníkmi. Kontrolou by mal prejsť aj odkvapový systém a to najmä jeho správna a bezpečná priechodnosť, ktorá môže byť obmedzovaná napadaným lístím a inými nečistotami.

Poctivou pravidelnou kontrolou predĺžite životnosť celého strešného systému aj o desiatky rokov, pričom samotná kontrola zaberie minimum času a úsilia. Naopak, zanedbaním pravidelných kontrol, môže byť životnosť strešného systému podstatne skrátená.
Pravidelná kontrola strechy

Kontrola strechy po zime

Po zime je vhodné skontrolovať stav snehozábran, a to najmä či nedošlo k ich deformáciam alebo uvolneniu kotvenia. Ďalej skontrolovať stav úžlabí, lemovaní komínov, a v prípade okapových líšt overiť či nedošlo ich ohnutiu. Následne prehliadnuť stav odkvapových žlabov, žlabových spojek a rohov a overiť či nedošlo vplyvom snehu a ľadu k ich deformáciam a ohnutiam a to najmä v ich spojoch. Taktiež je dôležité preveriť či nedošlo k deformácii samotného odkvapového žlabu a žlabových hákov čím by mohlo dôjsť k zníženiu spádu a zamedzeniu odtekania vody do zvodov.

V prípade takýchto vzniknutých porúch je na mieste zvážiť zosilnenie alebo rozšírenie počtu snehozábran do nasledujúcej zimy!
Poškodenie strechy snehom

Čistenie strechy a odkvapového systému

Každému typu strešnej krytiny padne vhod občasné vyčistenie. Bežne postačí dážď, ale postupom času sa na streche začnú hromadiť rôzne nečistoty, s ktorými si už neporadí ani velký a prudký lejak. Typickými nečistotami ktorých je dobré sa zbaviť, a ktoré postupne ohrozujú funkčnosť strechy tým, že spomalujú schnutie povrchu krytiny, býva mach, vtáči trus, listy a iné nečistoty a usadeniny vrátane popolčeka. Čistenie je možné vykonávať pomocou vody, ideálne pomocou tlakového čističa (tkz. WAPky). Odolnejšie usadeniny je možné čistiť prostriedkami, ktoré odporúča výrobca krytiny.

Netreba zábudať ani na vyčistenie odkvapového systému. Zanesený odkvapový systém machom, lístim či inými nečistotami dokáže zapríčiniť vlhnutie stien s následnou tvorbou plesní a a podstatne skráti jeho životnosť.
Znečistená strecha a odkvap

Odstraňovanie snehu

Velkosť snehovej vrstvy v kombinácií s nízkym sklonom spôsobuje zvýšené zaťaženie konštrukcie strechy, a v extrémnych prípadoch hrozí riziko jej poškodenia či dokonca jej zrúteniu, najmä pri starších a oslabených strechách. Počas prudkých teplotných výkyvov sa môže štruktúra snehovej vrstvy meniť, a následne vznikať ľadová vrstva na povrchu, čo ešte značne zvýši zaťaženie celej strešnej konštrukcie. Tiež je veľmi dôležité myslieť na prípadne zosunutie väčšieho množstva snehu alebo pádu cencúľov s rizikom vážneho ublíženia na zdraví či škodám na majetku.

Nepodceňujte tieto riziká a v prípade veľkej vrstvy snehu ho odstráňte podľa možností tak, aby ste na streche zanechali vrstvu snehu o hrúbke približne 10cm z dôvodu ochrany pred poškodením povrchovej úpravy náradím použitým pri jeho odstraňovaní.

Cencúle a ľad odstraňujte opatrne, kvôli vysokej pevnosti a vyššej váhe oproti snehu, Vás môžu pri páde vážne zraniť!
Hrubá vrstva snehu

Nový náter

Každé poškodenie povrchovej úpravy je potrebné opraviť čo najskôr. Podľa závažnosti poškodenia vyberáme vhodný rozsah opravy. Pri malých poškodeniach, ktoré nezasahujú až do jadra krytiny (resp. po zinkovú vrstvu), postačí jeden ochranný náter, ideálne len v mieste poškodenia, použitím tenkého štetca. V prípade vačších poškodení ktoré už zasahujú do jadra krytiny bude nutné použiť vrstvy dve, kde ako prvá vrstva sa použije základný náter. Taktiež je možné použiť tkz. farby 2 v 1, kedy odpadá starosť s použitím základného náteru. Ak už došlo k nesúdržnosti pôvodnej povrchovej úpravy, je nutné ju odstrániť, v ideálnom prípade, celoplošne. Koróziu povrchu odstránime drôtenou kefou alebo brúsnym papierom, prípadne natrením odhrdzovača. Pred aplikovaním nového náteru je potrebné povrch dôkladne očistiť, zbaviť sa nesúdržných častí, dôkladne ho odmastiť a celkovo sa zbaviť zostatkového prachu. Ako náter zásadne používajte IBA farby odporúčané výrobcom krytiny, alebo farby vhodné pre Váš typ strešnej krytiny. Pri práci používajte ochranné prostriedky, vrátane istiacich!

Zvážte rekonštrukciu strechy pred jej renováciou novými nátermi. Nová strešná krytina má podstatne dlhšiu životnosť povrchovej úpravy oproti dodatočným opravným náterom a v konečnom dôsledku môžu byť tieto opravy časom finančne nevýhodné.
Náter strechy
Ďalšie informácie ktoré sa môžu hodiť...

Je čas na výmenu strechy?

Každá strecha bez ohľadu na jej druh a zloženie má svoju obmedzenú životnosť, po ktorej je nutná jej výmena či kompletná rekonštrukcia. Týka sa to aj Vašej strechy?

Rekonštrukcie striech

Každý typ strešnej krytiny má svoju obmedzenú životnosť, a preto je ideálne začať rekonštrukciu ešte predtým než sa jej dôsledky prejavia v plnej miere, čím sa zabráni ďalším škodám na objekte.

Slovník pojmov

Strácate sa v rôznych technických pojmoch a technických výrazoch? Prezrite si tie najčastejšie používané s ktorými sa môžete stretnúť počas výberu Vašej novej strechy alebo služieb.
Partnery

Kde nás nájdete

Kancelária:
Okoličianska 63/61
Liptovský Mikuláš
031 04

Prevádzková doba:
Pon - Pia: 08:00 - 15:30

Telefón:
0907 707 934
Kancelária UniDACH

O nás

Značka UniDACH je zavedeným synonymom pre výborný pomer kvality a ceny strešných produktov a služieb. Veľký výber kvalitných strešných krytín a doplnkov spolu s možnosťou využitia komplexného balíka služieb, s nej robí ideálneho partnera pre stavbu Vašej novej strechy. Medzi najčastejšie realizované projekty patria rekonštrukcie starších striech rodinných domov, ale aj hospodárskych či administratívnych budov.

Naše služby môžete využiť najmä v mestách a okolitých obciach: Liptovský Mikuláš, Liptovský Hrádok, Ružomberok, Martin, Dolný Kubín, Námestovo, Trstená, Nižná, Tvrdošín a podľa dohody aj na celom území SR.
© 2013 - 2019 UniDACH - Všetky práva vyhradené. Akékoľvek kopírovanie a rozširovanie textov je zakázané.
Orgán dozoru alebo dohľadu: Slovenská obchodná inšpekcia so sídlom v Žiline pre Žilinský kraj, Predmestská 71, P.O. Box B-89; 011 79 Žilina 1