Slovník pojmov

Slovník pojmov


A
Atika    
E
Eternit    
F
Falcovaná krytina    Fúkaná izolácia    
H
Hrebenáč    
K
Klieština    Kontralata    Krytina    
O
Okapová lišta    
P
Pomúrnica    
R
Rosný bod    
Ú
Úžlabie    
V
Vikier    Výlez    
Z
Záveterná lišta    
Cenový rozpočet

Atika

Atika je dekoratívny architektonický prvok, často používaný pri plochých strechách, ktorá predlžuje fasádu budovy najčastejšie po celej jej dĺžke.

Eternit

Ochranná známka vláknocementových produktov, ktoré boli najčastejšie využívané pre svoje výborné vlastnosti, medzi ktoré patrili najmä nehorľavosť, mrazuvzdornosť a vysoká trvanlivosť, na stavebné účely. Medzi najznámejšie produkty patrili strešné krytiny vo forme šablón alebo vlnoviek. V dnešnej dobe sú však už zakázané kvôli dokázaným mutagénnym a rakovinotvorným vlastnostiam, a prebieha ich postupná výmena, ako aj všeobecne celková likvidácia azbestu.

Falcovaná krytina

V minulosti často používaný typ strešnej krytiny. Pozostáva s pásov plechu, či už ocelových, hliníkových ale aj napr. medených a titánzinkových, spojených medzi sebou tkz. falcami (záhybmi a prehybmi ktoré sú medzi sebou pevne stlačené) vo vertikálnom smere, v horizontálnom smere sa pásy prekrývajú. Ukotvenie prebieha pevnými alebo aj posuvnými príponkami, ktoré nie sú vidieť (skryté kotvenie). Medzi podstatné výhody falcovanej krytiny patrí pevnosť a možnosť použitia pri veľmi nízkych sklonoch, vďaka nepriepustnosti spojov.

Fúkaná izolácia

Druh tepelnej izolácie tvorenej z malých sypkých častíc, ktoré sa aplikujú do zatepľovaného priestoru fúkaním pomocou vzduchu. Jej tepelnoizolačná schopnosť spočíva vo vytvorení velkého množstva vzduchových medzier oddelených jednotlivými vláknami izolácie, teda podobne ako pri bežne používaných tepelnoizolačných rolkách a platniach. Využitie nachádza najmä tam, kde nie je možné, alebo jednoduché použiť bežné formáty izolácie (nedostupné miesta, štrbiny a pod.).

Hrebenáč

Klampiarsky doplnok určený na prekrytine hrebeňa a nárožia strechy. Pri škridlovej krytine sa bežne používa oblý tvar hrebenáča, pri trapézovom profile hrebenáč plochý (rovný).

Klieština

Vodorovný prvok konštrukcie krovu, spájajúci dve protilahlé krokvy, čím sa zabraňuje ich pohybu do strán a následnej deformácii celej konštrukcie.

Kontralata

Pomocná strešná lata, kotvená súbežne s krokvami na poistnú hydroizolačnú fóliu. Vymedzuje vetrací priestor (obvykle 4cm) pod strešnou krytinou.

Krytina

Strešná krytina je poslednou vrstvou strechy, ktorej úlohou je chrániť skladbu strechy a interiér objektu pred vonkajšími nepriaznivými vplyvmi.

Okapová lišta

Okapová lišta (alebo okapový plech) sa bežne montuje na spodnú stranu, resp. spodné ukončenie strechy (strešnej krytiny alebo aj podstrešnej fólie) a slúži na bezpečné odvádzanie vody alebo vodného kondenzu do odkvapového systému, resp. mimo objekt.

Pomúrnica

Základný prvok klasického krovu, bežne ukladaný na železobetónový veniec resp. murivo a kotvený pomocou závitových tyčí. Vytvára spojovací prvok medzi vencom (murivom) a ostatnými prvkami krovu.

Rosný bod

Rosný bod, resp. teplota rosného bodu je teplota, pri ktorej je vzduch maximálne nasýtený vodnými parami (relatívna vlhkosť vzduchu dosiahuje 100%). Ak teplota klesne pod tento bod, je naštartovaný proces kondenzácie, prejavujúci sa zvýšenou vlhkosťou v interiéri.

Úžlabie

Šikmá priesečnica dvoch zbiehajúcich sa strešných plôch.

Vikier

Nadstrešná konštrukcia slúžiaca k presvetleniu, prevetrávaniu a zväčšeniu vnútornej dispozície priestoru pod strechou. Najčastejšie bývajú zložitejšou alternatívou k strešným oknám. Architektonický tvar vikiera je daný jeho zastrešením a bočnými stenami.

Sedlový vikier - vikier, ktorého strecha má tvar sedlovej strechy a jeho bočné steny sú zvislé

Pultový vikier - vikier, ktorého strecha má tvar pultovej strechy, má teda jeden sklon, a jeho bočné steny sú zvislé

Valbový vikier - vikier, ktorého strecha má tvar valbovej strechy a jeho bočné steny sú zvislé

Románsky vikier - vikier, ktorého strecha má tvar časti kužela

Gotický vikier - vikier trojuholníkového tvaru

Volské oko - vikier podobný gotickému vykieru s pretiahnutými bočnicami, náročný na montáž

Výlez

Prestup strešnou konštrukciou, slúžiaci pre prístup na strechu, resp. k presvetleniu priestoru pod strechou. Môže byť zateplený alebo bez zateplenia, v rôznych velkostiach či vyhotovený z rôznych materiálov, najčastejšie z dreva alebo plastu.

Záveterná lišta

Klampiarsky doplnok používaný na ukončeniach strechy po stranách smerom po spáde, ako ukončovacia lišta. Slúži na ochranu proti podfúknutiu strešnej krytiny a trapézových plechov.

Ďalšie informácie ktoré sa môžu hodiť...

Časté otázky

Cenový rozpočet

Požiadajte o cenový rozpočet v pohodlí Vášho domova a získajte ZDARMA prehľad o finančnej náročnosti Vašej novej strechy alebo ostatných požadovaných služieb ešte dnes.

Slovník pojmov

Strácate sa v rôznych technických pojmoch a technických výrazoch? Prezrite si tie najčastejšie používané s ktorými sa môžete stretnúť počas výberu Vašej novej strechy alebo služieb.

Kde nás nájdete

Kancelária:
Zápotockého 1381
Liptovský Mikuláš
031 01

Prevádzková doba:
Pon - Pia: 08:00 - 16:00
Sobota: 8:00 - 11:00

Telefón:
0907 707 934
0903 158 109
Kancelária UniDACH

O nás

Značka UniDACH je zavedeným synonymom pre výborný pomer kvality a ceny strešných produktov a služieb. Veľký výber kvalitných strešných krytín a doplnkov spolu s možnosťou využitia komplexného balíka služieb, s nej robí ideálneho partnera pre stavbu Vašej novej strechy. Medzi najčastejšie realizované projekty patria rekonštrukcie starších striech rodinných domov, ale aj hospodárskych či administratívnych budov.

Naše služby môžete využiť najmä v mestách a okolitých obciach: Liptovský Mikuláš, Liptovský Hrádok, Ružomberok, Martin, Dolný Kubín, Námestovo, Trstená, Nižná, Tvrdošín a podľa dohody aj na celom území SR.
© 2013 - 2020 UniDACH - Všetky práva vyhradené. Akékoľvek kopírovanie a rozširovanie textov je zakázané.
Orgán dozoru alebo dohľadu: Slovenská obchodná inšpekcia so sídlom v Žiline pre Žilinský kraj, Predmestská 71, P.O. Box B-89; 011 79 Žilina 1