Časté otázky

Časté otázky

Prinášame Vám prehľad otázok a odpovedí, ktoré Vás najčastejšie zaujímajú, či už sú to otázky s oblasti strešných produktov, ale aj otázky ohľadom služieb a našej spoločnosti. V prípade, že tu nenájdete odpoveď na Vašu otázku, budeme radi ak nás s ňou oslovíte na niektorý s našich kontaktov.

Dodanie tovaru

Ako dlho trvá dodanie tovaru?
Dodanie tovaru je závislé najmä na druhu a výrobcovi dodávaného tovaru, avšak všeobecne by nemalo trvať viac ako 14 dní. Zväčša je tovar dodaný za kratšiu dobu. Dobu dodania môže ovplyvniť prípadny sviatok v krajine výrobcu, plánovaná krátkodobá odstávka výroby alebo nedostatok vstupného materiálu do výroby (platí najmä pri neštandardných farbách alebo rozmeroch). Vo všetkých týchto prípadoch je zákazník vopred informovaný.

Kde všade viete objednaný tovar doviezť a za akú cenu?
Dodanie tovaru je možné po celej Slovenskej republike. Cena dopravy je závislá od vzdialenosti ku miestu vykládky a tiež celkovej hmotnosti tovaru. V prípade objednávky strešnej krytiny nad minimálny limit, ktorý je uvedený v našej produktovej ponuke pri jednotlivých produktoch, je dodanie ZDARMA.

Ako prebieha vykladanie tovaru?
Vykladanie strešnej krytiny prebieha v zásade hydraulickou rukou. V niektorých prípadoch, v závislosti od výrobcu či prepravnej spoločnosti, je nutné tovar vyložiť ručne. Pred samotným vyložením tovaru je potrebné zabezpečiť priestor na jeho uskladnenie, v prípade strešnej krytiny v dĺžke jej najdlhšieho objednaného pásu.

Strešné krytiny

Prečo je na niektorých typoch krytín rozdielna záruka?
Dĺžku záruky najčastejšie určuje typ povrchovej úpravy ktorou strešná krytina disponuje. Každý typ strešnej krytiny je možné vyrobiť s rôznou povrchovou úpravou podľa Vašich preferencií a teda aj s požadovanou dĺžkou záruky.

Aký je rozdiel medzi lesklou a matnou krytinou?
V zásade platí, že matná povrchová úprava je odolnejšia proti mechanickému poškodeniu (poškrabaniu) a jej hrúbka povrchovej úpravy býva väčšia.

Aká je najvhodnejšia strešná krytina na strechu s nizkym sklonom?
Na strechy s nízkym sklonom je ideálne použiť buď strešný panel, alebo niektorý z trapézových profilov a to v celých pásoch bez horizontálneho prerušenia a zbytočných spojov.

Ktorá krytina najlepšie odolá nepriaznivým podmienkam vo horskom prostredí?
Nepriaznivé poveternostné podmienky, a to najmä v oblastiach kde bývajú často, môžu zásadne skracovať životnosť strešnej krytiny. Preto je potrebné použiť materiál s lepšou odolnosťou ako napr. Ruukki Class 50, Granite® HDX či Colorcoat HPS200 Ultra®.

Odkvapový systém

Aký rozmer odkvapového systému potrebujem?
Rozhodujúcim faktorom je plocha strechy alebo časti strechy, jej tvarová a povrchová náročnosť, klimatické podmienky ale tiež aj tvar žlabov a počet zvodov, ktorými budeme túto vodu odvádzať. Presné stanovenie velkosti a parametrov odkvapového systému určí optimálny návrh, ktorý zamedzí prípadnej poddimenzovanosti a následnej poruchovosti.

Aký je rozdiel medzi pozinkovaným a farbeným odkvapovým systémom?
Pozinkovaný odkvapový systém ma kratšiu životnosť a vyžaduje údržbu vo forme natierania a ďalšieho vykonávania iných opatrení pred koróziou, narozdiel od farbeného (lakoplastovaného) odkvapového systému.

Prečo existuju viac typov hákov a aký je medzi nimi rozdiel?
Základné typy hákov, určených pre montáž pododkvapových žľabov sú krokový a čelový, ktorých rozdiel spočíva v ich upevnení. Krokvový hák sa upevňuje súbežne na krokvy (laty, kontralaty), čelový priamo na prednú časť zarovnanej krokvy, alebo do čelovej dosky.

Montáž

Kedy je ideálny čas na začatie montážnych prác?
Montážne práce ovplyvňuje najmä počasie, preto je veľmi vhodné ich naplánovať v dostatočnom predstihu, ak to situácia dovolí. Vhodné sú jarné, letné a jesenné mesiace, naopak v zimných mesiacoch je počasie už nevyspytatelné a môže počas nich dochádzať k omeškaniam prác.

Kto zabezpečuje odvoz starej krytiny?
Odvoz a likvidáciu odpadu vzniknutého s demontáži starých striech sú zabezpečované v rámci balíka strechy na kľúč, resp. je ich možné doobjednať.

Mýty a legendy

Plechová strešná krytina je nevýhodná..., lepšia je...
Najväčšou nevýhodou plechových strešných krytín sú hlavne predsudky. Odpoveďou na otázku, ktorá strecha je tá najlepšia je jedna. Všetky. Strechu je dôležité vyberať podľa jej účelovosti, charakteru objektu a v neposlednom rade aj finančných možností. Plechová strešná krytina ponúka nízke náklady spojené s rýchlejšou montážou, veľkým výberom povrchových úprav a farebných variant, čo významne prispieva k celkovému doladeniu strechy s fasádou a celkovým vzhľadom stavby. Svojou ľahkosťou je ideálna pre rekonštrukcie, často bez potreby obnovy strešnej konštrukcie či jej opráv.

Plechová strešná krytina je hlučná...
V prípade obývaného podkrovia, zatepleného tepelnou izoláciou, ktorá má okrem bežných vlastností aj zvukovo-izolačné vlastnosti, táto prípadný hluk pohltí a zabráni jeho prieniku. Taktiež samotné profilovanie krytiny, celková strešná skladba až po stropné podhľady tlmia hluk, nakoľko priestor pre jeho rezonanciu a šírenie sa minimalizujú. Nezateplené podkrovie je bežne neobývané a teda nech je pravda o zvýšenej hlučnosti plechovej krytiny akákoľvek, v týchto prípadoch je problém zvýšenej hlučnosti absolutne bezpredmetný.

Skrutky na plechovej strešnej krytine treba neustále doťahovať...
Skrutky vybavené podložkou zo špeciálnym tesnením EPDM sú spoľahlivým riešením kotvenia plechových krytín a svoj účel plnia po celú životnosť strechy. Vďaka tejto špeciálnej podložke, ktorá je flexibilná a extrémne odolná, spoľahlivo utesní celý perforovaný priestor pod samotnou skrutkou, tým že sa prispôsobí tvaru a povrchu plechu čím chráni strechu pred prienikom vody pod strešnú krytinu. Životnosť EPDM je pri správnom aplikovaní minimálne 40 rokov, preto nie je nutná žiadna ďalšia manipulácia, či doťahovanie skrutky počas celej jej životnosti.

Plechová strešná krytina nevydrží nápor vetra...
Tento argument odznieva s úst "odborníkov" pomerne často. Vetrom poškodené strechy sú najčastejšie staré falcované krytiny zo zastaralým spôsobom ukotvenia k strešnej konštrukcii (napr. klincami), často tiež strechy kde sa šetrilo na samotnom kotviacom materiáli. Neošetrená korózia na starých krytinách a nedodržané montážne postupy sa tiež často podielajú na poškodení striech nárazovým vetrom. Ak sú dodržané štandardné montážne postupy a použité moderné kotvacie prvky a strešné doplnky, poškodenie vetrom je teoreticky aj prakticky nemožné.

Ďalšie informácie ktoré sa môžu hodiť...

Nová strecha na kľúč

Najjednoduchšia a najpohodlnejšia cesta k novej streche, vďaka ktorej ušetríte nielen svoj vzácny čas, ale aj nezanedbatelné finančné prostriedky, a to všetko bez starostí a zbytočných stresov.

Cenový rozpočet

Požiadajte o cenový rozpočet v pohodlí Vášho domova a získajte ZDARMA prehľad o finančnej náročnosti Vašej novej strechy alebo ostatných požadovaných služieb ešte dnes.

Slovník pojmov

Strácate sa v rôznych technických pojmoch a technických výrazoch? Prezrite si tie najčastejšie používané s ktorými sa môžete stretnúť počas výberu Vašej novej strechy alebo služieb.
Partnery

Kde nás nájdete

Kancelária:
Okoličianska 63/61
Liptovský Mikuláš
031 04

Prevádzková doba:
Pon - Pia: 08:00 - 15:30

Telefón:
0907 707 934
Kancelária UniDACH

O nás

Značka UniDACH je zavedeným synonymom pre výborný pomer kvality a ceny strešných produktov a služieb. Veľký výber kvalitných strešných krytín a doplnkov spolu s možnosťou využitia komplexného balíka služieb, s nej robí ideálneho partnera pre stavbu Vašej novej strechy. Medzi najčastejšie realizované projekty patria rekonštrukcie starších striech rodinných domov, ale aj hospodárskych či administratívnych budov.

Naše služby môžete využiť najmä v mestách a okolitých obciach: Liptovský Mikuláš, Liptovský Hrádok, Ružomberok, Martin, Dolný Kubín, Námestovo, Trstená, Nižná, Tvrdošín a podľa dohody aj na celom území SR.
© 2013 - 2019 UniDACH - Všetky práva vyhradené. Akékoľvek kopírovanie a rozširovanie textov je zakázané.
Orgán dozoru alebo dohľadu: Slovenská obchodná inšpekcia so sídlom v Žiline pre Žilinský kraj, Predmestská 71, P.O. Box B-89; 011 79 Žilina 1